Beboerlokalet, Ny Carlsberg Vej 37
Tilstede: Camilla, Sussi og Steen L
Dagsorden
Beboerlokale
System til reservation er ikke klar i AAB regi endnu. Vi afventer.
Der er indkøbt brandmateriel til lokalet.
Vi kan overveje at købe brugte planter på dba for at erstatte de som efterhånden er i sørgelig. Camilla køber en erstatning for den store, som er ved at være færdig..
Brandsikring
Det skrider efter sigende fremad. Der er måske snart synlige tegn på matriklen. Camilla tjekker med Christian B.
Gårdprojekt
Bærejern i port kan først laves når det bliver varmere. Det bliver 1:1 asfalt i porten, for det er det eneste man kan. Uklart hvornår – ingen vil give tilbud på det før det bliver tid.
Det trækker med udbud af projektering af selve gårdprojektet.
Der er rekvireret til nødvendigt arbejde omkring kloak i gården.
Afdelingsmøde 2025
Lokalet i Afd. 109 er booket til 2/9-2025 ifølge Steen BJ.
Indkøb
Steen skal stadig huske indsatser
Cykeloprydning
Oprydning har resulteret i at der er meget færre cykler i gården nu.
Små cykler som er indsamlet vurderes og beholdes.
Camilla taler med Gert om justits med at de skal fjernes fra gangarealerne når/hvis de slippes løs igen. Vi henstiller naturligvis også forældre og øvrige beboere til at hjælpe børn med at cyklerne ikke ligger og forstyrrer trafik.
Der er stadig lidt tilbage, som skal afhentes af politiet.
Der er enkelte beboere som har effekter stående permanent som Camilla skriver til dem direkte.
DV-Plan
Vi beder om at få køkken og badeværelser afstemt som aftalt. Køkken skal ikke være på planen før det er vedtaget og badeværelser skal omdøbes så det er tydeligt at det ikke er modernisering men i stedet løbende reparationer.
Blandede lejemål
Vi hører AAB hvorfor der opkræves forskelligt på tilsyneladende ens lejemål.
Næste møde
5/3-2025